Ana sayfa

Kültür&Edebiyat

Düşünce&Yorum

Haber&Kritik

Linkler

Sizden Gelenler

Ziyaretçi Defteri

Müzik

Forum

Dosyalar

Video

Üyeler

English qarTuli

İletişim
Bugün : 30 Nisan 2016   
 
 
Forumdaki Son cevaplar : Anayasalara Göre Türk Kavramı..(admin) Gürcü Kavramı..(-) Tarihi ve Sosyolojik Olarak Türk Kavramı..(-) Lozan Andlaşmasına Göre Azınlık ve Türk ..(admin) Yeni Osmanlıcılık ve Acaristan..(-) Cami-Kilise Onarım Anlaşması ve Kartvel ..(-) Sarı Gelin, Gürcü Kralının Kızı..(-) Artvinin Rus, İngiliz ve Kartvel İşgalin..(artvinli) E Harfi..(-) D Harfi..(-)
Giris Yapınız veya Hala üye değil misiniz ?
Menü
Gamarcoba.Com
    Hakkımızda

Kültür&Edebiyat
    Hikaye-Masal
    Fabl
    Mani-Tekerleme
    Dinsel Materyaller
    Yemek Tarifleri
    Diğer Materyaller
    Acarca (Açh'aruli)

Düşünce&Yorum
    Site Yazarları
    Konuk Yazarlar
    Alıntı Yazılar
    Kaynak Yazılar
    Kitap-Dergi

Haber&Kritik
    Yurttan Haberler
    Gürcistan Haberleri
    Acaristan Haberleri

Linkler
    Türkçe Siteler
    İngilizce Siteler

Görüşleriniz
    Sizden Gelenler
    Ziyaretçi Defteri

Müzik
    Enstrümantal
    Karadeniz-Artvin
    Gürcüce
    Gürcüce İlahi

Forum
    Tartışmalar

Diğer Diller
    English
    qarTuliSite sayacı
Bugün : 527
Dün : 976
Toplam : 1386912
Sayfa izlenimi aldık..

Yerel reklam
GÜLER MAKİNA SAN. TİC.
Ahmet GÜLER Un Fabrikası Makinaları İmalat ve Bakımı Havalandırma ve Çelik Kondüksiyon İşleri İtina ile Yapılır.
Adres: ahmet.gulermaksan@gmail.com
Tel: :(0464)715 44 17


HAT-PEK BETON
HAT-PEK hazır beton kalitesiyle sizler de tanışın... www.hatpekbeton.com hatpekbeton@hotmail.com
Adres: Kavak yolu üzeri 3. km ARHAVİ/ARTVİN
Tel: 0 466 312 48 88


OTEL YAKIT
Erzurum'daki Artvinli'lerin buluşma noktası.Evinizdeki huzur ve güveni bulabileceğiniz bir yer.
Adres: Evliya Çelebi Cad. No:45 ERZURUM
Tel: 0 442 242 01 97


ÜCRETSİZ REKLAM
Değerli Ziyaretçilerimiz, Reklamlarınız, uygun görüldüğü taktirde, sitemizde ücretsiz yayınlanmaktadır. Reklam vermek için aşağıdaki adrese mail gönderiniz
Adres: gamarcobacom@gmail.com
Tel: www.gamarcoba.com


DURSUN BİLGİ İŞLEM MERKEZİ
Exper Bilgisayar, OEM Bilgisayar, Bilgisayar Donanımı, Teknik Destek ve Eğitim Hizmetleri, Bilgisayar Sarf Malzemeleri www.dursunbilgiislem.net
Adres: Alparslan Türkeş Caddesi Kemaliye Mahallesi No:28 PO3-HENDEK/SAKARYA
Tel: 0 264 615 02 03» Gürcistan’daki Azerbaycan Türkleri

Yazar: Naciye SARAÇ
Global Yorum İnternet Dergisi / nsarac@globalyorum.com

 

Gürcistan’daki Azerbaycan Türklerine Kim Sahip Çıkacak

 

Gürcü (Kartvel) yönetimi, Kvemo Kartl bölgesinin de yeni bir ayrılıkçı bölge haline gelmesinden endişe duyuyor. Bu yüzden Gürcü yönetimi, toprak özelleştirmesi gibi konularda Azerileri dışlayacak bazı uygulamalara gidiyor. Gürcistan’da yaşayan Azerbaycanlıların siyasi, kültürel ve ekonomik alanlardaki haklarının engellenmesi, topraklarına Svanların yerleştirilmesi ve sonuçta Azerbaycanlıların Gürcistan’dan göç etmelerinin sağlanmasına yönelik baskı ve yıldırma politikası uygulanıyor.

 

Gürcistan, birçok milli azınlığın yaşadığı bir ülke olmasının sonucu olarak, sürekli ciddi etnik sorunlar yaşayan bir ülke. Milli azınlıklar arasında en büyük grubu ise, 400.000 civarında nüfusa sahip Azerbaycan Türkleri oluşturuyor. Tiflis ve Borçalı olarak bilinen Kvemo Kartl-i vilayetine bağlı Sarvan (Marneul), Bölüş (Bolnis), Başkeçid (Dmanis) ve Karayazı (Gardaban) rayonlarında yoğun olarak yaşayan Azerbaycan Türklerinin, Ağbulag (Tetri-Skaro) ve Parmaksız (Zalga) rayonları ile Kabal (Lakodeh), Karaçöp (Sagareco), Karacalar (Telav), Mçheta, Kasp-i, Gor-i, Kareli gibi diğer bölgelerde de köyleri bulunuyor.

 

Azerilerin, Gürcistan da yaşayan ve Karakalpak, Borçalı, Kıpçak ve Oğuz boyları olarak adlandırılan Türkler ile birlikte XVIII. yy. da kurdukları “Borçalı Sultanlığı” XIX. yy. da Rusya’nın bölgeyi işgali ile birlikte yıkıldı. Bu tarihten itibaren tekrar Gürcistan topraklarında kalan Azeriler, Ortodoks bir ülkede Müslüman olmalarının da etkisiyle diğer azınlıklara oranla daha kötü muameleye maruz kaldı. SSCB döneminde Azeri aydınlar ve gazeteciler Sibirya’ya sürüldü. 1949 yılında Tiflis’te mevcut tek cami yıkıldı. 1989-1991 yıllarında patlak veren iç savaş esnasında azınlıklar taciz edilerek, göçe zorlandılar.

 

Azeri Türklerinin yoğun olarak yaşadığı, Marneul, Bolnis, Dmanis, Gardaban, Sagarejo bölgelerine Rustav-i demir çelik fabrikasının kurulması ile 1950 li yıllardan sonra söz konusu bölgelere Gürcü halkı yerleştirilmeye başlandı. Azeri Türklerinin yaşadığı köylerin isimleri ilk Devlet Başkanı Z. Gamsakhurdia döneminde Gürcüce’ye çevrildi. Söz konusu politikaya günümüzde de devam ediliyor.

 

İşsizlik, fakirlik, sosyal güvenlik sistemindeki bozukluklar ve benzeri problemler Gürcistan’ın geneli için geçerli olmakla birlikte, Azerbaycan Türklerinin başlıca sorunları arasında yer alıyor. Öte yandan, Rus sömürgesinden kurtulma ve bağımsız Gürcistan devletini kurma süreci ile başlayan Gürcü milliyetçiliği ise belirginleşmiş durumda.

 

Gürcülerin, kendi adlarını taşıyan ülkede nüfusun üçte birini oluşturmaları, ayrıca nüfus artış oranının düşüklüğü gibi hususlar, Gürcülerde ülkelerini başkalarına kaptıracakları duygusunun oluşmasına sebep oldu. Bu çerçevede; Gürcü olmayan etnik gruplardaki doğum oranlarının sınırlandırılmasına ilişkin talepler, bağımsızlık sürecinde kurulan tüm siyasi parti ve teşkilatların programlarında dahi yer aldı.

 

Bu konuya ilişkin Mayıs 2006 tarihinde "National Association of Azerbaijanis in Georgia (NAAG)" adlı sivil toplum örgütünün, Kvemo Kartl (Borçalı), Kakhet ve Şida Kartl bölgelerinde yaşayan Türk kadınların, farkında olmaksızın Gürcü doktorlar tarafından yapılan enjeksiyonlar neticesinde, yani bilinçli bir uygulamayla "kısırlaştırıldığı"nı ileri sürerek, Gürcistan Ombudsman Ofisi’ne başvuruda bulunduğu ve hukuki yardım istediği, konunun Türk temsilciler tarafından Ombudsman Ofisi Azınlık Sorunları Meclisinde de gündeme getirildiği alınan haberler arasında. Ülkenin mevcut karışık nüfus yapısı, azınlıklara yönelik baskı ve sindirme politikalarını etkileyen diğer önemli bir faktördü. Gürcülerin azınlıklara yönelik ayırımcı politikası, en büyük nüfusa sahip azınlık olan Türklerin, devletin imkanlarından mahrum kalması gibi bir sonucu da kendiliğinden getirmiş oldu. Hatta öyle ki; Gürcü olmayanların ülkeyi terk etmesine ilişkin taleplere kadar varan Gürcü milliyetçiliği, yerel gazete ve dergilerde yer alan; "Bölgedeki Türklerin misafir olduğu ve artık bölgeyi terk etmelerinin zamanının geldiği" şeklindeki yazılarla da desteklendi.

 

Günümüze kadar gelen Azerbaycan Türklerinin problemlerinin başında Türkçe yer adlarının değiştirilmesi geliyor. 1921 den bugüne kadar 250 köy ve kasabadan 200 den fazlasının adı, çok sayıda dağ, dere, nehir, göl, kale gibi Türkçe yer adlarının değiştirildiği biliniyor.

 

Tiflis yönetimi tarafından sürekli olarak ülkede etnik gruplar arası anlaşma ve dayanışma ortamını oluşturma istekleri dile getiriliyor. Bu amaçla ülkedeki yönetici çevreler tarafından değişik konferanslar ve sempozyumlar düzenleniyor. Buna karşın, yerel Azerbaycan basını ve sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri kısıtlanmaya çalışılıyor. Azerbaycan Türk toplumunun önde gelenlerine güçlü baskı yapılıyor. Yolsuzluk ve kaçakçılıkla mücadele adı altında şiddet uygulanıyor. Azerbaycan Türklerinin basın organları ve sivil toplum örgütlerinin faaliyetinin önlenmesi için anayasaya aykırı önlemler alınıyor.


Gürcistan hükümeti tarafından ağır vergiler, işsizlik ve baskıcı güvenlik uygulamaları gibi ekonomik baskılar yapılmak suretiyle Azeri Türkleri, topraklarından göç etmeye zorlanıyor. Azeri Türklerinin yaşadığı bölgelerdeki pazarlar, Gürcü yönetimi tarafından kapatılıyor.

 

Bölgede yakıt ürünleri satışı yapan işyerlerine yıllık ağır vergiler getiriliyor. Azerbaycan’dan Gürcistan’a dönen Azeri Türklerinin otomobillerinde 10 litreden fazla yakıt bulundurmalarına izin verilmiyor.

 

Gürcistan Yönetimi, mali polis aracılığıyla Marneul ve Garbadan bölgelerinde yaşayan Azerilere yönelik, başlattığı ekonomik baskıların yanı sıra, Svanet’de yaşayan (Mestia ve Lentekh Bölgeleri) Svanları, verimli toprakların yer aldığı Borçalı olarak adlandırılan Marneul ve Garbadan bölgelerine yerleştirerek; Svanlara medeni bir toplum yapısı kazandırmaya çalışıyor. Göç etmeyi kabul eden Svanlara toprak ve aile başına nakdi yardım veriliyor.

 

Azerbaycanlıların öldürülmesiyle ve mal varlıklarının yağmalanmasıyla ilgili suçların hepsi faili meçhul suçlar listesinde yer alıyor, gerekli soruşturmalar yapılmıyor. Azerbaycanlıların mülkiyetlerinin devamlı olarak yağmalanması sonucunda da Azeriler kendi mülkiyetlerini satmak zorunda bırakılıyor.

 

Azeri Türklerinin çoğunlukta yaşadıkları Borçalı bölgesinde hiçbir sanayi müessesesi çalışmıyor. Bölgede halk, tarım ile hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Ancak Gürcü yönetimi baskı ile bölge halkının söz konusu geçim kaynağını da elinden almaya çalışıyor. Azerbaycan Türklerine daha az verimli ve Gürcülere oranla daha az toprak payı veriliyor. Ayrıca, sınır bölgesinde güvenlik amacıyla belirli bir alan oluşturulması çerçevesinde, kimseye toprak verilmemesi yönünde kanun da çıkartıldı. Sadece 2005 yılında, sahipleri tarafından kira ücretlerinde % 200 artış gözlendi. Bugün, Azerbaycanlıların % 70 i topraksız bırakılmış durumda. Öte yandan, toprak sahibi Gürcüler ve Azerbaycan Türkleri arasında da zaman zaman gerginlik yaşanıyor.

 

Uygulanan politikalar sonucunda Borçalı’dan göç olaylarında artış ve bölgedeki Türklerin sayısında sürekli olarak bir azalma yaşanıyor. Bu husus, Azerbaycan Türkçesi’nde eğitim veren okulların kapatılmasına vesile oluyor. Lise düzeyinde eğitim veren birçok eğitim kurumu sadece sekiz senelik okullara dönüştürülüyor.

 

Gürcü polisleri Gürcistan’daki Azeri Türklerine karşı baskı yapıyor ve ülkedeki Azerilerin hakları sürekli olarak çiğneniyor, Azeri köylerinde Türk televizyonlarını seyredenlerin uydu antenleri kırılıyor.

 

Gürcistan devlet kurumlarında Gürcülere öncelik verilirken, Azeri Türkleri başta olmak üzere diğer etnik halklar, geri planda bırakılıyor. Ancak, Hıristiyanlığı kabul eden veya Azeri kimliğinden vazgeçenler, önemsenip, ayrıcalık görüyor.

 

Gürcü köylerinde yaşanan elektrik, su gibi altyapı sorunlarının giderilmesine yönelik çalışmalara acilen başlanırken, Türk köylerinde yaşanan sorunlar karşısında yapılan şikayetler ise dikkate bile alınmıyor.

 

Gürcistan’da yaşayan Ermeniler tarafından, Azeri Türklerince terk edilen topraklardaki ev ve toprakları satın almaya başlandığı biliniyor.

 

Azeriler tarafından zaman zaman Gürcü yönetimine, bölgede yaşayan Azerilere çifte vatandaşlık verilmesi  (Azerbaycan-Gürcistan), sürdürülen polis operasyonlarının durdurulması, Kvemo Kartl bölgesinde yapılan toprak reformunda Azerilerin de dikkate alınması, Azerbaycan’dan ithal edilen ürünlerden alınan yüksek gümrük vergilerinin düşürülmesi, Azerilerin de resmi dairelerde işe alınmaları yönünde talepler dile getiriliyor. Ancak, Azeri Türklerinin yaptıkları bu itirazlara, Gürcistan’da mevcut şartlarda yaşamak istememeleri halinde Azerbaycan’a gidebilecekleri şeklinde cevap veriliyor.

 

Gürcistan Azerbaycanlılarının karşılaştıkları bazı problemlerde yardımcı olmak amacıyla Gürcistan Azerbaycanlıları tarafından kurulmuş yedi dernek Ağustos 2006 tarihinde Bakü’de bir araya gelerek imzaladıkları anlaşma ile Gürcistan Azerbaycanlılarının Uluslararası Konseyi’ni oluşturdular. Kuruluş tarafından zaman zaman düzenlenen toplantılarda, Gürcistan’da Azerilere yönelik cinayet, müessir fiil, tutuklama gibi vakalar tartışılıyor.

 

Kafkasya’da stratejik çizgilerin belirginleşmeye başladığı ve Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan üçlüsünün ilişkilerini her geçen gün daha da yoğunlaştırdıkları bir dönemde, Gürcistan’daki Türklerin sadık vatandaş konumlarını sürdürmeleri bekleniyor. Fakat, onların bu tutumlarının karşılığı, Gürcistan’daki diğer topluluklara nazaran daha az siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara kavuşmaları olmamalıdır. Unutulmaması gerekir ki, bu çıkar dünyasında Gürcistan’da yaşayan Azerbaycan Türkleri Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan işbirliğinin güvencesi konumuna gelebilir.


 Yazan : admin | Okunma : 611 | Yorum ( 0 )

Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Hatırla :
 

 


 Yeni Kayıt !
   Şifremi Unuttum !Yeni 5 yazı
Gürcüler, Zanlar (Megreller ve Lazlar) ve Svanlar
Legal Status of Religious Confessions in Georgia
Was Turkey preparing to occupy Adjara?
Muslim Council in Georgia
The Great Game: Turkey and Russia in the Caucasus

Hit 5 dosya
Gürcüce (Kartça)-Türkçe Sözlük
Hz. İsa ve Efraim-Yol Arkadaşı (Gürcüce Çizgi Film)
Çağrı Filmi (Gürcüce)-1
İngilizce - Gürcüce (Kartça) Sözlük
Ömer Muhtar Filmi (Gürcüce)-1

Kayan Yazı
* Blavi katsi kal dakeps (Aptal adam, karısını över)

* Leke iav da tsotshali iav (Korkak ol da hayatta kal)

* Miçvevli cirits kaya (Alışılmış maraz da iyidir)

* Sahlşi gazdil hobos har ar vetvit (Evde büyümüş danaya tosun demeyiz)

* Tav dağebuli, kud gağriyelebuli (Başı eğik, kuyruğu dik)


Mini Player

[ Yeni pencere aç ]Ana Sayfa
Haberler
Dosyalar
Yazılar
Flashlar
Resimler
MP3
Videolar
Linkler
Sohbet
Z. Defteri

2004 © Copyright GAMARCOBA.COM
< Teşekkür WeBCaKaLi.AspSitem 1.8 >